Zabytki miasta Błaszki. Parafia Błaszki ogłoszenia i historia

Należąca do dekanatu Błaszki diecezji kaliskiej parafia Błaszki ma piękną barokową świątynię, kryjącą wiele zabytków i opowieści o ludziach zasłużonych dla polskiej historii.

Parafia Błaszki ogłoszenia i historia

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1779. Jej inicjatorem był ówczesnym proboszcz parafii ksiądz Stanisław Kossowski. Powstała świątynia barokowa, o prostej i klasycznej bryle z jedną wieżą. We wnętrzu dekorowanym skromnymi polichromiami (medaliony z wizerunkiem św. Franciszka, św. Wojciecha, herbem biskupa kaliskiego Stanisława Napierały) i stiukiem, umieszczono sześć ołtarzy. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek świętej Anny, matki Marii. Dzieło namalował Józef Balukiewicz, malarz akademicki, zajmujący się głównie tematyką historyczną. Tworzył i uczył w Kaliszu przez wiele lat.

We wnętrzu prezbiterium umieszczono marmurowy, klasycystyczny nagrobek generała Józefa Lipskiego, właściciela miasta Błaszki oraz dóbr Kazimierz Biskupi i Miłkowice. Walczył on w insurekcji kościuszkowskiej i był jednym z przywódców powstania wielkopolskiego na obszarze ziemi kaliskiej.

Warto czasami wybrać się na wycieczkę, poza utartymi szlakami. Można wówczas poznać zakamarki naszej historii oraz zwiedzić piękne, zabytkowe miejsca.