Rodzaje akcesoriów funeralnych

Organizacja uroczystości pogrzebowej wiąże się ze smutkiem i stresem. Pracownicy zakładów pogrzebowych pomagają żałobnikom, jak tylko mogą. Możemy jednak wymienić kilka decyzji, które muszą podjąć bliscy zmarłego. Mowa tutaj przede wszystkim o wyborze akcesoriów funeralnych. Czym są oraz jakie są ich rodzaje?

Czym właściwie są akcesoria funeralne? 

Rodzinie zmarłej osoby zwykle zależy na jak najmniejszej liczbie formalności związanych z pochówkiem, ponieważ chcą mieć czas na oddanie się żałobie i wspólne przeżywanie straty. Oczywiście firmy organizujące ceremonie pogrzebowe pomagają w większości kwestii. Konieczne jest jednak między innymi wybranie akcesoriów funeralnych.

Najprościej mówiąc, są to akcesoria pogrzebowe, do których zaliczamy przede wszystkim wieńce, tabliczki pogrzebowe, odzież dla zmarłego, a także urny czy trumny. Najważniejszy jest dobór trumny. Wspomniane akcesorium będzie różne w zależności od tego, czy chodzi o tradycyjną trumnę, czy może o taką przeznaczoną do kremacji. Wybierając ją, trzeba też wziąć pod uwagę wzrost i wymiary ciała zmarłego.

Jakie jeszcze akcesoria funeralne można wybrać? 

Trumna i strój dla zmarłego, w którym zostanie pochowany to najważniejsze akcesoria pogrzebowe. Oprócz tego jego bliscy mają jednak do wyboru również kilka innych elementów. O to, co jeszcze do nich zaliczamy, zapytaliśmy pracownika całodobowego zakładu pogrzebowego we Wrocławiu, który wyjaśnił:

– Organizując pogrzeb bliskiej osoby, można zdecydować się na kilka dodatkowych akcesoriów. Mowa tutaj na przykład o tabliczce nagrobnej, na której zostanie umieszczone imię i nazwisko zmarłego. Jeżeli mamy do czynienia z pogrzebem katolickim, to zaproponujemy również drewniany krzyż.

Podczas uroczystości pogrzebowej nie powinno również zabraknąć katafalków, czyli podwyższeń, na których stawia się trumnę w trakcie uroczystości związanych z pogrzebem. Rodzina zmarłego nierzadko decyduje się też na lichtarze ze świecami. Są umieszczane po obu stronach trumny albo urny. Ich znaczenie jest symboliczne – stanowią oznakę szacunku do zmarłej osoby. Można je wykorzystywać nie tylko podczas pogrzebów katolickich, ale również świeckich. Nie są jednak niezbędne – wszystko zależy od tego, co ustali rodzina zmarłego z domem pogrzebowym.