Ślub i wesele – co warto wiedzieć?

W życiu młodych ludzi ślub jest momentem przełomowym i z pewnością jednym z najważniejszych. Jest to to uroczystość o charakterze rodzinnym, w tym dniu młode pary chcą, aby towarzyszyli im wszyscy bliscy. Ale małżeństwo jest także wielkim obowiązkiem i wiąże się z odpowiedzialnością za drugą osobę, z oddaniem i zaufaniem. W tradycji katolickiej jest to także sakrament, do którego należy się odpowiednio przygotować. Z tego powodu obowiązkowe są nauki przedmałżeńskie. Natomiast w przypadku ślubu cywilnego Kościół Katolicki nie ingeruje w zawarcie związku małżeńskiego.

Niezależnie od tego czy ślub jest kościelny czy cywilny, wspólnym elementem obu tych uroczystości jest wesele. Każda młoda para chce, aby ten dzień był niezapomniany nie tylko dla nich, ale także dla zgromadzonych gości, rodziny i przyjaciół. W związku z tym narzeczeni już na kilka miesięcy przed planowanym ślubem zaczynają intensywne przygotowania, obejmujące miejsce, catering, zaproszenia, wystrój sali, a także jeśli ślub jest kościelny, również świątyni. Oprócz tego każda panna młoda pragnie tego dnia mieć na sobie najpiękniejszą suknię. Żaden ślub nie może odbyć się bez obrączek, a szczególnie piękne są te z kultowej kolekcji Tiffany o ponadczasowym designie i wyjątkowej estetyce.

Ślub w kościele czy w Urzędzie Stanu Cywilnego

W społeczeństwie panuje takie przekonanie, że ślub w kościele jest bardziej uroczysty niż ten w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dla wielu wynika to właśnie z tego, że jest to jeden z sakramentów. Dodatkowo piękna oprawa również wpływa na podniosłość chwili. Bardzo często młode pary decydują się na profesjonalnych dekoratorów, którzy zadbają o wszystko: kwiaty, czerwony dywan, a nawet przystroją ławki do kościoła. To wszystko sprawia, że uroczystość zaślubin staje się niezapomnianym przeżyciem.

Przyjęcie weselne

W polskiej tradycji ślubnej bardzo ważne jest przyjęcie weselne i to one pochłania najwięcej przygotowań, ponieważ narzeczeni muszą zadbać o lokalizację, menu, zespół muzyczny i mnóstwo innych rzeczy. Coraz popularniejsze stają się wesela w stylu amerykańskim, czyli goście siedzą przy okrągłych, kilkuosobowych stolikach, a nie jak to zwykle bywa, przy połączonym, jednym, wielkim stole. Uzupełnienie stanowią krzesła weselne Chiavari, są to najpopularniejsze krzesła w Stanach Zjednoczonych, ale nie ma większego problemu, aby zdobyć je w Polsce. Zyskują one coraz większą popularność ponieważ doskonale sprawdzają się na wszystkich uroczystościach: ślubach, chrztach, komuniach czy bankietach.