Papuga żako

Papugi żako to jedne z większych ptaków, które możemy hodować w domu.

Są bardzo inteligentne, towarzyskie i gadatliwe. Uwielbiają naśladować mowę człowieka, ale nie tylko, bo naśladują też odgłosy, które słyszą w mieszkaniu np. dźwięk dzwonka telefonu czy szczekanie psa.

Żako to papuga, która bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i potrzebuje od niego sporej uwagi, dlatego zakup powinniśmy przemyśleć, czy będziemy mogli zająć się ptakiem w pełni. Ponadto te papugi są długowieczne tzn. że mogą żyć ponad 40 lat.

Są 2 rodzaje papug żako:

  1. Kongijskie – mają około 33 cm długości i kolor ogona jest żywoczerwony
  2. Liberyjskie – mają około 30 cm długości, a ogon jest koloru brunatnoczerwonego

Ciekawostką jest również to, że z wiekiem zmienia się im kolor oczu: młodsze mają zawsze czarne oczy, kiedy dorosną zmienia się im na kolor szary, a następnie wybarwia na żółty.

Jeśli chcemy żako oswoić, najlepiej kupić młodego osobnika, ze względu na to, że nie lubią zmian w swoim dorosłym życiu i bardzo przywiązują się do swojego opiekuna. Pielęgnacja papugi nie powinna sprawiać kłopotów, ale kiedy nie poświęcamy jej wystarczającej ilości czasu staje się osowiała, a to może przejawiać się autoagresją względem siebie czyli mogą wyskubywać sobie pióra. Ponadto raz oswojona papuga żako nie może zostać sprzedana do hodowli, ponieważ nie odnajdzie się w dużym stadzie, kiedy wcześniej mieszkała wśród ludzi. Ptaki te potrzebują stabilizacji w życiu i moim zdaniem świetnie odnajdą się u osoby, która pracuje zdalnie i większość czasu spędza w domu.

Ile kosztuje papuga żako.

Papuga żako nie jest tanim zwierzęciem, jest to koszt rzędu 3000 – 4000 zł. Natomiast przed zakupem musimy mieć już przygotowane miejsce, w którym będziemy ją hodować.
Podstawowym zakupem jest klatka o minimalnych wymiarach 100 cm x 100 cm x 200 cm, najlepiej sprawdzi się klatka kwadratowa lub prostokątna. Powinna zostać wyposażona w drewnianą żerdź, miseczki na pokarm i wodę oraz w basenik do kąpieli. Uwielbia też zabawki, dzięki którym stępi swój dziób. Jeśli nie będzie mogła tego robić w klatce, na pewno będzie próbować tępić go na naszych meblach przy pierwszym wyjściu z klatki. Papugi lubią huśtawki, drabinki czy szufladki na smakołyki.
Należy zadbać o dostarczenie jej witamin, ponieważ mają niedobory witaminy A. Uwielbiają owoce i warzywa.

Papuga żako to niewątpliwie urocze zwierzę, ale musimy pamiętać, że jest głośna. Jeśli mieszkamy w bloku należy zastanowić się, czy nie będzie uciążliwa dla sąsiadów.