Czym wyróżnia się monstrancja barokowa? Wyjaśniamy

Monstrancja to jedno z najważniejszych naczyń liturgicznych wykorzystywanych podczas wszelkiego rodzaju nabożeństw i adoracji. Obecnie jej forma to prawdziwe, biżuteryjne arcydzieło – dopracowana w każdym calu zachwyca wizerunkiem i sprawia, że każda uroczystość nabiera podniosłego charakteru. Istnieje kilka rodzajów monstrancji, a jedną z najbardziej okazałych jest monstrancja barokowa. Czym się wyróżnia i co warto o niej wiedzieć? Na te pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule.

Do czego służy monstrancja?

Każde naczynie używane przez kapłana podczas nabożeństw pełni ważne funkcje. Monstrancja służy do przechowywania konsekrowanej hostii. Jest wystawiana na ołtarz podczas mszy świętych czy procesji, aby wierni mogli adorować Najświętszy Sakrament. Niezwykle istotny jest też jej symboliczny wymiar – monstrancja daje wiernym poczucie, że Chrystus jest obecny wśród nich.

Niezależnie od tego, jaka monstrancja jest wykorzystywana podczas celebracji, jej budowa jest powtarzalna. Składa się z trzech części – trzonu z nodusem, stopy i repozytorium na hostię. We wnętrzu znajduje się melchizedek, czyli podstawka utrzymująca Ciało Chrystusa.

Czym charakteryzuje się monstrancja barokowa?

Barok to epoka, która zaowocowała prawdziwą rewolucją zarówno w kulturze, jak i sztuce. Nie ominęła ona też kościołów – to okres bogatych zdobień i imponujących rozmiarów. Zrezygnowano z wcześniejszych form monstrancji w kształcie katedr i zastąpiono je kształtem promienistego słońca, czyli glorii – do dziś wybiera się je najczęściej. Ma to też swoją symbolikę – koło to najdoskonalsza z figur, bez początku i końca. Wyjątkowe znaczenie tego naczynia podkreślają kamienie szlachetne, którymi wysadza się to małe dzieło sztuki. Niektóre modele są dodatkowo zdobione wizerunkami świętych lub samego Jezusa. Na szczycie monstrancji barokowej można znaleźć krzyż lub koronę.

Gdzie znajdziesz najpiękniejsze naczynia liturgiczne?

Monstrancja barokowa jest z reguły wykonana z najszlachetniejszych surowców, takich jak mosiądz. Co więcej, pokryta jest srebrem lub złotem. Precyzyjnie wykończone dewocjonalia można zakupić nawet online – dostępne np. w e-sklepie https://sklepsakralny.pl/pl/c/Barokowe/305 monstrancje są wykończone z wyjątkową precyzją, ze szczególną troską o każdy detal. Warto wspomnieć, że monstrancje barokowe można dopasować do rozmiaru hostii, jaka jest wykorzystywana w świątyni – dostępne są modele przeznaczone do przechowywania zarówno małego, jak i dużego Najświętszego Sakramentu. Co ciekawe, monstrancje barokowe doskonale prezentują się nie tylko w barokowych świątyniach – to uniwersalne rozwiązanie, które z powodzeniem można wykorzystać w każdym kościele.