Dowiedz się, jakie masz IP

Jednymi z najczęściej zadawanych przez internautów pytań jest „co to jest IP” oraz „jaki jest mój IP adres?”. Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.

Co to jest IP adres?

Adres IP jest swego rodzaju dokumentem, którym posługuje się nasz komputer (albo inne urządzenie), kiedy podłączone jest do sieci (na przykład do Internetu). Nie jest to zawsze ten sam numer – zmienia się ona za każdym razem, kiedy łączymy się ponownie. Numery przypisywane są losowo. Sam skrót IP wziął się od słów Internet Protocol oznaczających internetowy protokół komunikacyjny, to znaczy zbiór zasad, którym podlegają wszystkie urządzenia w danej sieci.

W jaki sposób sprawdzić adres IP?

Na to, aby sprawdzić adres IP jest bardzo dużo sposobów, niektóre mniej, a inne bardziej skomplikowane. Najprościej jest jednak po prostu wejść na jedną ze stworzonych w tym celu witryn internetowych, na przykład What Is My IP. Nie musimy robić nic więcej – adres IP zostanie nam automatycznie wyświetlony, niewymagana jest od nas żadna wiedza ani podawanie dodatkowych informacji. Jest to rozwiązanie szybkie i bardzo wygodne.