Maryjne sanktuaria – Kałków-Godów

Dla wielu osób turystyka religijna staje się najlepszym sposobem poznawania kraju. W czasie takiej wycieczki połączyć można przyjemne z pożytecznym, można też w ciekawy sposób poszerzać swą wiedzę na temat poszczególnych regionów Polski. Gdzie warto się wybrać? Kto chce ujrzeć ciekawe sanktuarium maryjne, a jednocześnie lepiej poznać region świętokrzyski, ten koniecznie powinien odwiedzić Kałków-Godów.

Czym wyróżnia się tutejsze sanktuarium?

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pni Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie to miejsce wyjątkowe z kilku względów. Historia tego miejsca zaczyna się w 1983 roku, kiedy to z inicjatywy księdza Czesława Wali zaczęło tu powstawać sanktuarium. Po pięciu latach mogło ono zacząć swą działalność, a ze względu na swą specyfikę, dość szybko stało się ważnym punktem na mapie województwa świętokrzyskiego. Teren sanktuarium zajmuje powierzchnię 9 ha. Co można zobaczyć na tym obszarze? Uwagę przyciąga dwupoziomowy kościół, w którym umieszczony został obraz słynący łaskami Matki Boskiej – główny obiekt kultu w tym miejscu. Wierni i turyści, którzy odwiedzają to miejsce, chętnie odwiedzają też tutejszą Drogę Krzyżową. Jej najbardziej charakterystycznym punktem jest Golgota – ciekawa budowla, która liczy sobie 33 metry wysokości i składa się z kilkunastu kaplic, mających przypominać zwiedzającym o najważniejszych wydarzeniach w dziejach narodu polskiego. Na uwagę zasługuje tu również Droga Betlejemska oraz ruchoma Panorama Świętokrzyska.

Dlaczego warto się wybrać do Kałkowa? Bo tutejsze sanktuarium ma swą specyfikę. Kto w czasie wycieczki krajoznawczej po regionie świętokrzyskim zechce ujrzeć jedno z najbardziej oryginalnych sanktuariów w Polsce, ten z pewnością będzie zadowolony z wizyty w Kałkowie-Godowie.