Najstarsza parafia w Bielsku-Białej. Msze św Bielsko

W Bielsku-Białej są 24 parafie rzymskokatolickie, a historia Kościoła w tym miejscu sięga zamierzchłej przeszłości.

Jak podaje tradycja najstarszym kościołem i zarazem parafią na tym obszarze był kościół świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Powstał on z fundacji Piotra Włostowica w latach 1131-1135, w miejscu dębowego lasu, gdzie miejscowi poganie czcili boga słowiańskiego Peruna. Włostowic z rodu Łabędziów był mocno związany z dworem Bolesława Krzywoustego, ostatniego króla sprzed okresu rozbicia dzielnicowego. Obecna świątynia pochodzi już z końca XIV wieku i została zbudowana w stylu gotyckim.

msze św Bielsko

Jak głosi jednak napis na pamiątkowej tablicy, fragment dębu z pierwotnego gaju, który rósł w tym miejscu, został złożony pod ołtarzem. Na samym początku był to kościół parafialny zarówno dla wsi Bielsko (obecnie Stare Bielsko), jak i oddalonego o kilka kilometrów miasta Bielska. Dopiero w 1447 roku w mieście powstała parafia pw. św. Mikołaja, która wchłonęła tę starobielską. Z czasem nowy kościół stał się dzisiejsza katedrą.

Miasto to ma bardzo bogatą historię. Gdy chcemy wybrać się na msze św Bielsko daje wiele możliwości zarówno dla kultu, jak i zobaczenia pięknych, zabytkowych wnętrz.