Jakie atrakcje oferuje Malta?

Malta pomimo niewielkich rozmiarów (316 km²) może odkryć przed zainteresowanymi atrakcje od zabytków Malty po najpiękniejszą lagunę na wyspie. Malta to wyspiarskie państwo-miasto zlokalizowane w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym. Jest to raj przede wszystkim dla wielbicieli sportów wodnych, plażowania i zabawy w nocnych klubach, ale także dla wielbicieli historii.

Jakie oferuje Malta ciekawe miejsca?

W stolicy wyspy można odkryć ponad 300 zabytków. Dodatkowo w stolicy Malty budynki mieszkalne wykute w piaskowcu, przekłada się na bardzo charakterystyczne balkony oraz pięknie zdobione bramy i drzwi. Na Malcie można zobaczyć megalityczne świątynie maltańskie, które powstały najprawdopodobniej ok. 3500 r. p.n.e. Oznacza to, że są starsze od piramid egipskich. Malta w różnych okresach historii znajdowała się pod kontrolą m.in. Fenicjan, Rzymian, Bizancjum, Arabów czy nawet Normanów. W 1530 roku Malta została przekazana zakonowi Joannitów, który utrzymał się na wyspie aż do 1798 roku. Następnie Napoleon Bonaparte narzucił Malcie rządy francuskie. Po Kongresie Wiedeńskim Malta stała się kolonią brytyjską. Od 1974 roku Malta jest samodzielną republiką. Stolica Malty, Valletta, oferuje do obejrzenia 320 zabytków, co sprawia, że jest to jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na całym świecie. Z tego powodu Valletta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jakie zabytki zobaczysz na Malcie?

Na Malcie warto zajrzeć do jaskini Għar Dalam, gdzie wykopaliska odkryły warstwy ze szczątkami karłowatych słoni, hipopotamów, ptaków i innych gatunków. To tutaj można obejrzeć zespół kilkunastu megalitycznych świątyń. Natomiast Hypogeum Ħal Saflieni to podziemna budowla składająca się trzech poziomów. Na wyspie można także odkryć wiele grobowców z czasów budowniczych megalitycznych świątyń oraz dolmeny w tego okresu. Na wyspie znajduje się również świątynia punicka z czasów panowania Kartaginy, z III wieku p.n.e. Ras il-Wardija. Na Malcie znajdują się też katakumby z czasów rzymskich. Do tego liczne ruiny, kościoły, pałace, muzea, fortyfikacje i wiele innych ciekawych atrakcji.