Wypoczynek w średniowiecznym klasztorze

Jeżeli tylko zabraknie nam pomysłu na udany weekend z dala od miasta, a przy okazji nabierzemy ochoty na krajoznawczą przygodę, to warto pomyśleć o Sulejowie. Miasto położone jest w województwie łódzkim, a jego historyczne tło sprawia, że jest zdecydowanie godne odwiedzenia, a przede wszystkim dowiedzenia się czegoś nowego na temat cystersów, którzy kiedyś władali tą ziemią. Cystersi otrzymali Sulejów w dwunastym wieku i od tamtej pory rozbudowywali się na darowanej ziemi. Tym sposobem do dnia dzisiejszego możemy podziwiać niezwykłe wręcz pozostałości architektury romańskiej, które tutaj zachowały się niemal w doskonałym stanie.
Z czego słynie Sulejów?

Klasztor cystersów w Sulejowie to z pewnością jedna z najważniejszych atrakcji miasta, która przyciąga turystów, mediewistów i entuzjastów historii. Odkąd Robert z Molesme otrzymał pozwolenie na założenie własnego klasztoru, Cystersi pojawiali się w różnych zakątkach Europy, osiedlali, przemycając swoje wartości, gdzie tylko się dało. W Sulejowie Opactwo istnieje od dwunastego wieku i trzeba przyznać, że wiele się po drodze wydarzyło. Wystarczy tylko wspomnieć o kilku pożarach, które niemal doszczętnie zniszczyły klasztor i kościół oraz o odbudowach, które trwały latami. Również dwie wojny nie wpłynęły dobrze na klasztor cystersów w Sulejowie.

Jednak za każdym razem szkody były pieczołowicie naprawiane, choć po drugiej wojnie prace konserwatorskie trwały aż cztery lata. Warto wspomnieć, że w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w budynkach gospodarczych mieściło się turystyczne schronisko, a po 1981 roku zaaranżowano ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy dla inżynierów budownictwa. Obecnie na terenie klasztoru znajduje się hotel oraz restauracja. Jest wobec tego miejscem, które za wszelką cenę pragnie przyciągnąć turystów i trzeba przyznać, że oferta nocowania w średniowiecznej zabudowie jest niezwykle kusząca. Zwłaszcza że hotel oferuje kąpiele w nowoczesnym basenie, a gdyby luksus było za mało, to można również skorzystać z jacuzzi i skosztować pysznego jedzenia, z którego słynie to miejsce.