Stereotypy

Na pewno wielu z was choć raz spotkało się w życiu z krzywdzącym stereotypem. Nie koniecznie musiał być on wymierzony w Waszą stronę, co więcej, nie zawsze musiał być od razu rozpoznawalny jako krzywdzący-jeśli nie dotyczył on nas ani nikogo z naszego otoczenia mogliśmy nawet nie zwrócić uwagi na to, że ktoś tworzy właśnie krzywdzący stereotyp w czyjąś strony.

 

Spokojnie, mogliśmy przecież tego nie wiedzieć, nie musimy przecież zawsze o wszystkim wiedzieć. Dobrze jest jednak mieć świadomość, że czasem nawet coś co pozornie brzmi niewinnie, co dla nas będzie odbierane jako zwykły żart, którym nie należy się przejmować dla kogoś, kto jest w danej kwestii bardziej uwrażliwiony okaże się przykrością bądź czymś nieprzyjemnym. Dlatego czasem trzeba mocno ważyć słowa i dokładnie przeanalizować czy to co mówimy, niechcący przypadkiem kogoś nie skrzywdzi. Jedne z bardziej krzywdzących stereotypów dotyczą klasycznie zawodów-na przykład, że adwokaci nie potrafią żartować, ponieważ wykonują poważny zawód, płci-co wypada kobietom, co mężczyznom, co jest dla kobiet a co dla mężczyzn, rodzeństwa-jak masz rodzeństwo to jesteś nauczony zgodności i dzielenia się z innymi, a jak jesteś jedynakiem to jesteś rozpuszczony i nie znasz życia.

 

Prawda jest taka, że nie ma sensu za bardzo przejmować się takimi stwierdzeniami, bo to ludzie sobie takie stereotypy przyjęli i warto spojrzeć na nie z przymrużeniem oka. Niektóre z nich nie zawierają w sobie nawet ziarna prawdy, co więcej nie są nawet żadną zasadą. Ludzie przyjęli je zapewne po jakiejś jednostkowej sytuacji, która miała miejsce i stworzyli założenie, że dotyczą one wszystkich jednostek, które się w dany schemat wpasowują. Co więcej są to schematy dawno nieaktualne i pewnie nawet w połowie przypadków się nie zgadzają. Czasem rzeczywistość jest całkowitym przeciwieństwem tego, co mówi dany stereotyp, dlatego nie powinniśmy się nim sugerować, gdyż przedstawia jej zakrzywiony obraz.